Umowa pożyczki polega na przeniesieniu własności określonych dóbr na biorącego pożyczkę przez dającego pożyczkę, podczas gdy biorący zobowiązuje się do zwrócenia tej rzeczy. Najczęściej umowa pożyczki dotyczy pieniędzy.
Forma umowy pożyczki
Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. To znaczy, że umowa pożyczki może być zawarta w zwykłej formie pisemnej. Jeśli taka jest wola stron umowa pożyczki może być zwarta w formie pisemnej z poświadczonymi podpisami u notariusza, lub w formie aktu notarialnego. Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter urzędowy. Akty notarialne oraz inne dokumenty notarialne stanowią dokumenty urzędowe w rozumieniu art. 244 k.p.c., a co za tym idzie korzystają z domniemania zgodności z prawdą tego, co w nich stwierdzono.
Korzystając z pomocy notariusza w podpisaniu umowy pożyczki masz pewność co do ważności umowy, ale również zgodności z obowiązującym prawem (ustawa antylichwiarska), notariusz pouczy też o możliwych sposobach zabezpieczenia umowy pożyczki (hipoteka, rygor egzekucji – oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, poręczenie).
Podatek od umowy pożyczki
Umowa pożyczki jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych stawką 0,5% podstawy (wartość pożyczonej kwoty pieniędzy). W przypadku zawarcia umowy pożyczki w formie aktu notarialnego notariusz jest jego płatnikiem, to znaczy, że pobiera on podatek od czynności cywilnoprawnych i przekazują organowi podatkowemu.
Zabezpieczenia umowy pożyczki
Zalecane jest zabezpieczenie umowy pożyczki, szczególnie jeśli pożyczka opiewa na duże kwoty. Poniżej dwa przykłady zabezpieczenia umowy pożyczki, można z nich korzystać jednocześnie.
- Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w akcie notarialnym.
Na podstawie aktu notarialnego (opatrzonego w klauzule wykonalności przez Sąd) można wszcząć przymusowe dochodzenie należności u komornika. Prawidłowo skonstruowany rygor egzekucji znacznie skraca czas odzyskiwania długu i dochodzenia swoich praw. - Ustanowienie hipoteki
W celu zabezpieczenia spłaty należności głównej z tytułu umowy pożyczki wraz z należnymi odsetkami można ustanowić w akcie notarialnym hipotekę umowną do pewniej określonej z góry kwoty. Hipoteka ta zostanie wpisana w dziale IV księgi wieczystej Pożyczkobiorcy (zazwyczaj). W przypadku niespłacania umowy pożyczki, Pożyczkodawca może zaspokoić swoja wierzytelność z nieruchomości na której jest ustanowiona hipoteka. Nieruchomość dalej jest własnością osoby, która była właścicielem.
Hipoteka może być ustanowiona na każdej nieruchomości (lokal mieszkalny, niemieszkalny, działka zabudowana, niezabudowana, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu- można dla niego założyć księgę wieczystą jeśli nie ma).
Zaletą tego rodzaju zabezpieczenia jest możliwość dochodzenia zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością. Co więcej wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo spłaty przed innymi wierzycielami w razie egzekucji komorniczej. - Poręczenie
Poręczyciel zobowiązuje się, że w razie, gdyby Pożyczkobiorca zaprzestał spłaty, to on spełni roszczenie wobec Pożyczkodawcy. Poręczyciel, podobnie jak Pożyczkobiorca może złożyć oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w akcie notarialnym, co ułatwi dochodzenie wierzytelności od niego również.
Koszt umowy pożyczki
Koszt zabezpieczeń umowy pożyczki jak i umowy pożyczki zależy od wartości pożyczanych środków i jest wyceniana indywidualnie.
Jeśli potrzebujesz odpowiednio zabezpieczyć umowę pożyczki, skontaktuj się z notariuszem.