Do sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (ROD) potrzebna jest wizyta u notariusza. Notariusz poświadcza podpisy pod umową sprzedaży ROD. Umowę przeniesienia praw do działki należy sporządzić w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu oraz po jednym dla stron umowy.
Poświadczenie własnoręczności podpisu przed notariuszem jest zabezpieczeniem przed wyparciem się podpisania dokumentu przez daną osobę – trudno będzie udowodnić, że strona umowy zrobiła to nieświadomie albo podpis został sfałszowany.
Kto może nabyć ROD – Rodzinne Ogródki Działkowe?
Ustawa o ROD w art. 41 ust 1 daje działkowcowi posiadającemu prawo do działki w ROD możliwość przeniesienia tego prawa na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej. Ustawa o ROD w art. 27 ust. 2 przewiduje możliwość ustanowienia wspólnego prawa do działki tylko dla małżonków. Nie zawiera jednak katalogu osób, na które to prawo może zostać przeniesione.
Zatwierdzenie umowy przez stowarzyszenie ogrodowe
Umowa musi być zatwierdzona przez stowarzyszenie ogrodowe. W tym celu osoba zainteresowana powinna złożyć w zarządzie ROD jeden egzemplarz umowy przeniesienia praw do działki oraz wniosek o jej zatwierdzenie. Od daty złożenia tego wniosku zarząd ROD ma 2 miesiące na złożenie oświadczenia w przedmiocie zatwierdzenia lub odmowy, które powinno przyjąć formę uchwały zarządu ROD. Jeśli w ciągu tego okresu nie podejmie żadnej decyzji będzie to oznaczało zatwierdzenie przeniesienia praw do działki.
Jaki jest podatek od nabycia ROD- Rodzinne Ogródki Działkowe
Umowa sprzedaży prawa do korzystania z ogródka działkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a do zapłaty tego podatku obowiązany jest kupujący prawo do korzystania z ogródka działkowego, gdyż to na nim ciąży obowiązek podatkowy. Nabycie należy zgłosić na formularzu do Urzędu Skarbowego.
Wzór umowy sprzedaży ROD
Nie wiesz jak sporządzić umowę sprzedaży ROD? Tu znajdziesz wzór umowy sprzedaży ROD – Rodzinne Ogródki Działkowe: link.
Koszt poświadczenia podpisów pod umową
Koszt zależny jest od wartości przedmiotu umowy (wartości działki) i obliczany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Przykładowo przy wartości 10.000 zł każdy podpis pod umową sprzedaży będzie kosztować 31 zł + vat.
Potrzebujesz indywidualnej wyceny – skontaktuj się.